(iPark) Podľa posledných dostupných štatistík žije na zemi viac ako  7 300 000 000 ľudí a je tu viac ako 1 200 000 000 automobilov. Z toho je viac ako 3 203 441 automobilov práve na Slovensku. Do roku 2028 sa očakáva, že na zemi bude viac ako 2 000 000 000 automobilov. Každoročne ich pribudne viac ako 78 000 000. Na Slovensku bol ich nárast za posledných desať rokov o viac ako 50% (2008-2018). Podľa štatistík má každý šiesty obyvateľ tejto planéty svoj vlastný automobil, na Slovensku ho má skoro každý druhý obyvateľ, presnejšie každý 1,7 obyvateľ. V praxi sa môžeme stretnúť s prípadmi ,že jeden človek vlastní a aktívne používa viacero automobilov a na sídliskách je veľmi málo parkovacieho miesta.

Práve tieto štatistiky a skutočnosti nás donútili rozmýšľať o tom ,že je nevyhnutné zmeniť parkovaciu politiku a inovovať stávajúce riešenia, a pretransformovať ich do stavu hodného 21. storočia. Náš startup využíva mnoho moderných technológii ako je umelá inteligencia, ktorá zisťuje obsadenosť parkovísk pomocou IP kamier. Tieto IP kamery umožňujú nie len sledovať obsadenosť ale dokonca nahrávať a uchovávať záznam z parkoviska pre prípad škodovej alebo nehodovej udalosti. Tým sa razantne zväčšuje aj bezpečnosť na parkoviskách, pretože aktuálne je len veľmi málo parkovísk kde sa nachádzajú kamerové systémy.

Ďalšie moderné technológie využívame aj v oblasti vývoja našej aplikácie. Už samostatný vývoj aplikácie je podľa nás veľkým pokrokom, pretože je pomocou aplikácie možné sledovať aktuálnu obsadenosť parkoviska v reálnom čase, zaplatiť parkovné či zapnúť navigáciu priamo na parkovisko. Vzhľadom na to ,že aplikácia je určená na vyhľadávanie parkovacieho miesta a počas vedenia motorového vozidla je zakázané používať mobilný telefón tak riešime aj možnosť ovládania mobilnej aplikácie pomocou Vášho hlasu. Doslova budete aplikácii dávať pokyny ako sú „nájdi mi parkovacie miesto v blízkosti“ , „koľko voľných parkovacích miest je na ulici…“ alebo „zarezervuj mi parkovacie miesto“.

Ako sme už spomenuli vyššie, tak pomocou aplikácie alebo webovej stránky bude možné v blízkej dobe aj rezervovať parkovacie miesto. Rezervácia parkovacieho miesta nemá presné a jednoduché riešenie. Tomuto problému ale aj výbornej vlastnosti sa už venujeme vyše roka a snažíme sa vymyslieť najlepší algoritmus na rezerváciu parkovacieho miesta. Momentálne chceme testovať niekoľko algoritmov na rezerváciu parkovacích miest či už v meste alebo pri nemocniciach. V tomto smere sme dostali výborný feedback na Trnavskom hackatone, od pána primátora JUDr. Peter Bročka, LL.M (primátor mesta Trnava) aj od tímu Trnavského cechu.

V súčasnosti hľadáme dostupné zdroje financovania na testovanie našich riešení a snažíme sa rozbehnúť spolupráce na testovanie. Zatiaľ sa pracujeme na spolupráci s mestom Trebišov a Strednou odbornou školou na ul. Ostrovského 1, Košice, kde by sme chceli v dohľadnej dobe testovať systémy na určovanie obsadenosti parkoviska a ďalších našich systémov aby sme našim zákazníkom ponúkli prvotriedne služby. V tejto chvíli mále len podporu zo strany UVP TECHNICOM TUKE Košice.

V našej sfére mame i určitú konkurenciu kde nie je, že ? Myslíme si ,že nie je veľký dôvod čoho sa obávať i keď konkurencia v Košiciach alebo Bratislave je už roky funkčná a zarábajú peniaze, ale my sa snažíme priniesť niečo nové čo by podľa nás obyvatelia ocenili. Prinášame nové technológie pre outdoorové (vonkajšie) parkoviská, ktoré sú pre prevádzkovateľa lacnejšie ako je inštalácia rôznych senzorov do zeme, ktoré či už podľa nás alebo nami oslovených ľudí majú veľa nevýhod a sú oveľa drahšie ako naše riešenie.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke ipark.systems.

 

Sledujte iPark aj na sociálnych sieťach:
Facebook – fb.com/iparksystems.
YouTube – youtube.com/channel/UCvE0yHB9YbfvlP8uBFe0q4A
Twitter – twitter.com/iparksystems
Instagram – instagram.com/ipark_systems

 

Kontaktná osoba

Samuel Schnelly
schnelly.s@gmail.com
+421 918 114 701